لوکس و دستیافتنی

تفاوت برلیان و الماس

32162_CRE

تفاوت برلیان و الماس

آیا میدانید تفاوت های الماس و برلیان چیست؟ بهتر است بدانید که اکثر مردم معمولا این دو لفظ را به اشتباه به جای یکدیگر به کار میبرند!

برلیان :Brilliant _برلیان در واقع نوعی تراش است که برای سنگ الماس استفاده میگردد این نوع تراش فرزند تراشی است به نام تراش سوییسی که برای انواع و اقسام سنگهای مختلف در قدیم استفاده میشده است. امروزه در تراش برلیان سعی شده است که هر چه بیشتر از قبل جلوه های بصری سنگ الماس را به نمایش بگذارند و زوایا و نوع برش را به گونه ای تنظیم کنند که نور وارده شده به سنگ الماس با صفحات بیشتری از سنگ برخورده کرده و در انتها به چشم ما برسد. برای دست یافتن به این مساله دانشمندان موسسات بزرگی در آمریکا و بلژیک همیشه برای بهتر کردن نوع تراش الماس ها تلاش می کنند و همواره استاندارهای جدیدی را برای اینکار ارائه می دهند. چه آن دسته از تراشندگانی که به روش سنتی مباردت به تراش الماس میکنند و چه کسانی که با دستگاه های پیشرفته الماس میتراشند، ملزم به پیروی از این استانداردها می باشند.
الماس :Diamond_ در مورد الماس تقریبا اکثر مردم اطلاعات خوبی دارند، مثلا اینکه، بالاترین درجه ی سختی را در بین سنگهای قیمتی و نیمه قیمتی دارد، سنگی بسیار گران قیمت است و نیز گاهی اوقات الماس هایی که تاریخچه ی مختص به خود را با خود به همراه دارند پشتوانه ی پول ممالک و کشورها هستند، نوع شفاف و بی رنگ آن معروفترین نوع آن است ولی امروز برای تنوع هم که شده از رنگهای مختلف آن هم استقبال شده و در انواع زیورآلات به کار می رود.

پس به دلیل اینکه این نوع تراش یعنی تراش برلیان صرفا برای سنگ الماس روز به روز در حال پیشرفت و بهبود هست عموم افراد این سنگ قیمتی را به اسم برلیان میشناسند در صورتی که در اصل بایستی بدانیم که نام این سنگ الماس است و تراش آن برلیان، ممکن است یک نوع سنگ با استفاده از نوع دیگری از تراشها، شناخته شود پس نباید برای آن سنگ واژه ی برلیان را بکار ببریم.

بدون دیدگاه

Leave a reply