لوکس و دستیافتنی

زیورآلات فلزی استان لرستان

تاج شارلوت74036

زیورآلات فلزی لرستان

لرستان
شکی نیست که زیورآلات فلزی از نظر باستان شناختی اهمیت دارد و برای تایید یا رد نتایجی استفاده می شود که از تجزیه اشیائی فلزی منسجم ( اشیا فلزی که تقریبا شکل ثابت دارد، از جمله جنگ افزارهای فلزی) به دست می آید، ولی خود این اشیا، حداقل براساس مدارک، به طور مستقل نمی تواند مبنای تحلیل فرآیند فلزکاری قرار گیرد.
…..

فلز هفت جوش یا هفت آمیغ یا برنج سفید، سفیدروی

در اوایل اسلام فن ساخت این آلیاژ در ایران و به ویژه در کرمان ابداع شد به کار رفت و سپس رونق و رواج فراوان پیدا کرد. کلمه هفت جوش به این دلیل برای نامیدن این آلیاژ استفاده شده که از امتزاج و ترکیب هفت فلز ( مس، نقره، قلع، روی، سرب، طلا و آهن) پدید می آید. در اصطلاح فلز کاری نام نقره کرمان نیز بدان داده شده است، چون این آلیاژ رنگ و برق نقره ای درخشنده دارد و کرمان از مراکز اصلی تهیه آن بوده است.

پیشانی بند

پیشانی بند از طلا به شکل نوار مستطیل شکل به طول ۴۳٫۸ سانتیمتر که دو سر نواردارای چهار قلاب برای بستن آن روی پیشانی است، این نوار با نقش ده گاو در حال حرکت و یک درخت زندگی در وسط نوار ساخته شده که پنج گاو در سمت راست درخت (نخل) و پنج گاو دیگر در سمت چپ قرار گرفته است، و در لبه بالا و پایین نوار به شکل زنجیر تزیین شده و از تکنیک چکش کاری و کنده کاری روی این نوار استفاده شده است و احتمالا از جمله زینت هایی به شکل نوار بوده، که به پیشانی بسته می شده تا گیسوان را مرتب نگاه دارد. این زینت ها از طلا و نقره بوده و به صورت لوحه های نازک ساخته می شده است.
نخل از جمله نقوشی است که از بین النهرین به لرستان وارد شده و مجموعه درخت زندگی و حیوانات نشانه ی خوش یمنی و افزایش محصول و حاصلخیزی خاک کشاورزی بوده است.

 

 

منبع: همتی پور گشتی، آنیتا، ۱۳۹۱، زیورآلات گنجینه لرستان، نشر پازینه، تهران، چاپ اول، صفحه۶۰و ۶۱و ۷۹

بدون دیدگاه

Leave a reply