لوکس و دستیافتنی

معیارهای انتخاب مسواک مناسب

دستبند کریستال مدل مسیج 1

معیارهای انتخاب مسواک

 

  1. مسواک باید رشته های نایلونی داشته باشد.
  2. رشته های مسواک باید نرم و متوسط باشد. مسواك های ریز به لثه و دندانها آسیب می رساند.
  3. اندازه سر مسواك باید متناسب با دهان فرد باشد و همچنین لازم است مسواك كودكان كوچكتر از بزرگسالان باشد . مسواك به طول دو سانتیمتر برای كودكان مناسب است.

 

ویژگیهای یك مسواک خوب چیست؟

مسواك بایستی نرم و از نظر اندازه كوچك باشد . مسواك های نرم نایلونی كه انتهای موهای آن گرد و پخ شده ترجیح داده می شوند. هم چنین الیاف مسواک باید در عرض در ۴-۳ ردیف و در طول در ۱۲-۱۰ ردیف قرار گرفته باشند.

 

چرا مسواك نرم توصیه می شود؟

عامل ایجاد كننده بیماریهای لثه و دندان،لایه بی رنگ و چسبنده ای است كه شامل میكروب ها در زمینه ای از بزاق و مواد غذایی بوده كه به سطح دندان می چسبد و پلاك میكروبی نامیده می شود . پلاك با كشیدن ناخن بر روی دندان به زیر آن جمع شده و دیده می شود . هدف از مسواك زدن،تمیز كردن دندانها از باقیمانده مواد غذایی و برداشتن پلاك میكروبی بوده كه با استفاده از مسواك نرم به این هدف می توان نائل گردید.

 

 

چرا نباید از مسواك زبر استفاده كرد؟

علیرغم تصور مردم جرم رسوب یافته بر دندانها،با عمل مسواك زدن برطرف نمی گردد و نیاز به كمك دندانپزشك و استفاده از وسایلی چون قلم و دستگاه جرم گیری دارد. استفاده از مسواك های زبر و خشن و یا خمیر دندان های ساینده علاوه بر اینكه باعث تحلیل لثه شده، سبب ایجاد سائیدگی و خراشیدگی هایی بر روی دندان ها شده و استعداد ایجاد پلاك میكروبی و همچنین ریسك ایجاد پوسیدگی را بالا می برد.

 

آیا مسواك برقی بر مسواك دستی ارجحیت دارد؟

خیر،هیچگونه تفاوتی از نظر تمیز كردن دندان با این دو روش وجود ندارد.كما اینكه نوع دستی قابلیت مانور بیشتری دارد.

 

زمان تعویض مسواك چه موقع است؟

به محض اینكه موهای مسواک شروع به سائیده شدن نمود، مسواك باید تعویض شود كه این مدت معمولاً سه ماه است. اما این زمان بستگی زیادی به شدت و نحوه مسواك زدن فرد دارد.

بدون دیدگاه

Leave a reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*