لوکس و دستیافتنی

زمرد های تاریخی

آویز نقره مدل توپ سبز 1

مغول های مقیم هندوستان و منجمله سلطان ” شاه جهان” که به دلیل ساخت یکی از زیباترین و مشهور ترین ساختار های جهان “تاج محل” (که گویا به عنوان مقبره همسر مورد علاقه اش در نظر گرفته بود) شهرت دارد به قدری به زمرد علاقه داشت که روی قطعات زمرد متون مقدسه را حک کرده و به عنوان طلسم حمل می نمود. برخی از این طلسم ها که به نام “زمردهای مغول” مشهور است را می توان در موزه ها و کلکسیون ها یافت. به عنوان مثال یکی از این طلسم ها از زمردی به رنگ سبز سیر و به وزن ۷۸ قیراط ساخته شده. در لبه های این نگین به زبان فارسی نوشته شده: “آن که این طلسم را حمل کند از حفاظت خاص خداوند برخوردار خواهد بود.”
روایت ها می گویند این سنگ حافظه و هوش صاحبش را تقویت نموده و او را قادر به پیشگویی آینده می سازد.*

واژه زمرد به معنای سبز بوده و برای آن خواص زیادی از جمله جلوگیری از بیماری صرع به ویژه برای کسانی که زمینه ارثی دارند، یاد شده است. هم چنین گذاشتن زمرد بر روی چاکرای سر و تاجی برای درمان بیماری پارکینسون مفید است؛ زیرا باعث برقراری تعادل در سیستم عصبی میگردد و علاوه بر جلوگیری از حمله های عصبی، دردهای عصبی را نیز می کاهد.

برای زمرد مزایای زیادی نام برده شده از جمله اینکه استفاده از زمرد ضعف و بیماری های چشم را از بین می برد. دل و روح را تقویت نموده و برکت می آورد و از مسمومیت جلوگیری می کند.

*از کتاب فرهنگ جامع جواهرشناسی، نوشته دکتر داریوش ادیب، انتشارات پازینه

بدون دیدگاه

Leave a reply