لوکس و دستیافتنی

کشت و پرورش مروارید با روش مصنوعی

انگشتر مدل قاب مروارید 1

کشت و پرورش مروارید با روش مصنوعی:

استفاده روز افزون از دانه های مروارید پرورشی در صنعت جواهرسازی و استقبال عامه باعث تولید صنعتی آن به مقدار زیاد شده است. البته این گونه مرواریدها را نمی توان بدلی نامید بلکه اینها مرواریدی طبیعی بوده که به دست انسان ولی با کمک طبیعت و به حالت طبیعی به وجود آمده اند. امروزه مرواریدهای تولید شده پرورشی ۹۰ درصد از کل تجارت دانه های مروارید را تشکیل می دهند.
تولید مصنوعی مروارید بوسیله وارد کردن جسم خارجی به داخل نرم تن صدفی در آبهای شور انجام می گیرد.

بها و موارد استعمال مرواریدها:

عیسی مسیح در انجیل متی (باب ۱۳ آیه ۴۵تا ۴۸ ) ملکوت آسمان را به دانه مروارید گرانبهایی تشبیه نموده و می فرماید (باز ملکوت آسمان تاجری را ماند که جویای مرواریدهای خوب باشد و چون یک مروارید گرانبها یافت، رفت و تمام مایملک خود را فروخته آن را خرید.)

چنانکه ملاحظه می شود از ایام قدیم دانه های مروارید از نگین های ارزنده جواهر به شمار آمده و از ۶۰۰۰ سال پیش به عنوان زینت مورد استفاده قرار می گرفته است. ۲۵۰۰ سال قبل از میلاد مسیح، تجارت مروارید در کشور چین رونق به سزایی داشت.اصولا دانه های مروارید بدین جهت طالبین بسیار دارد که احتیاجی به هیچ گونه پرداخت و تراش بعدی نداشته ودر فرم طبیعی خود جلا و درخششی زیبا دارد.

خانم های اروپایی و امریکایی که پوست روشن تری دارند و یا به اصطلاح بلوند می باشند مروارید صورتی را بیشتر ترجیح می دهند و خانم هایی که موهای قدری تیره تر و یا سیاه دارند از مرواریدهای به رنگ کرم استفاده می کنند. رنگ های تیره و مات در مروارید معمولا به طور مصنوعی بی رنگ شده و یا رنگ می شوند.⃰

برند معروف و خوش نام الیور وبر در زمینه زیورآلات، از رنگ های زیبا و متنوعی از مرواریدها در طراحی های خود استفاده نموده تا متناسب با ذوق و سلیقه تمامی طرفدارانش در سراسر دنیا گامی به جلو برداشته باشد.

⃰منبع: ادیب، داریوش، ۱۳۹۲، فرهنگ جامع جواهرشناسی، نشر پازینه، تهران، چاپ دوم، صفحه۶۲۴ تا ۶۳۴

بدون دیدگاه

Leave a reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*