لوکس و دستیافتنی

ولنتاین یا سپندارمذگان

گوشواره کریستال مدل قلب شیطانی 1

ولنتاین یا سپندارمذگان

در سده سوم میلادی در روم باستان، در دوران فرمانروایی کلادیوس دوم، کشیشی به نام ولنتاین می زیست. کلادیوس بر این باور بود که مردان بدون همسر و فرزند، جنگجو تر و سرسخت ترند، از این رو ازدواج سربازانش را ممنوع اعلام می کند. اما ولنتاین که این امر را به دور از عدالت می داند، مخفیانه عقد سربازان رومی و دختران محبوبشان را جاری می سازد. کلادیوس به این موضوع پی برده و دستور زندانی شدن ولنتاین را صادر می نماید. ولنتاین در زندان عاشق دختر زندانبان شده و و روی تمام نامه هایی که برای او می فرستاده، جمله (از طرف ولنتاین تو) را می نویسد، جمله ای که امروز هم روی کارت های تبریک ولنتاین به چشم می خورد. سرانجام ولنتاین به جرم سرپیچی از قانون کلادیوس اعدام می شود و برای بزرگداشت وی، آن روز به عنوان روز عشق در فرهنگ غرب انتخاب می گردد.

و اما در فرهنگ ایران باستان، خیلی قبل تر از رومیان، چیزی حدود ۲۰ قرن پیش از میلاد روزی با نام سپندارمذگان یا اسفندارمذگان وجود داشته که این روز مصادف با پنجم اسفند ماه بوده و برای بزرگداشت زن و زمین اینگونه نام گرفته است. سپندارمذ به معنی پاک (مقدس) و فروتن و لقب زمین می باشد، زیرا زمین نماد باروری بوده و با تواضع و فروتنی زشت و زیبا را یکسان می بیند و انسان ها را همچون مادری در دامان خود پرورش می دهد. در این روز پادشاهان، زنان و دختران خود را بر تخت شاهی می نشاندند و مردان به زنان خود هدیه می دادند. امروزه این جشن بیشتر به منظور قدر دانی از زنان می باشد.

ولنتاین یا سپندارمذگان، هر دو بهانه ای برای یادآوری لحظات خوش در کنار هم بودن است. اگر در فکر خرید هدیه ای مناسب برای یک دوست و همراه خوب هستید، محصولات برند الیوروبر را از دست ندهید.

بدون دیدگاه

Leave a reply