لوکس و دستیافتنی

هوش‌های نه‌گانه گاردنر

22581

هوش‌های نه‌گانه گاردنر

اگر شما باهوش باشید یا در ریاضی خوب هستید یا در زبان.
….
این چیزی است که در مدرسه به خورد ما می‌دهند و برای انواع خاصی از هوش ارزش ویژه قائل می‌شوند درحالی‌که بقیه را نادیده می‌گیرند. اگر در ریاضی یا زبان خوب نیستید، هنوز هم ممکن است در چیزهای دیگری استعداد داشته باشید که هوش خوانده نمی‌شدند. چرا؟

هنگامی که واژه «هوش» به گوش ما می‌خورد معمولاً مفهوم ضریب‌هوشی (IQ) به ذهنمان می‌آید. هوش معمولاً به عنوان توانائی‌های بالقوه عقلانی تعریف می‌شود. چیزی که ما با آن زاده می‌شویم، چیزی که قابل اندازه‌گیری است و ظرفیتی که تغییر دادن آن دشوار است.

امّا در سال‌های اخیر دیدگاه‌های دیگری نسبت به هوش پدید آمده‌است:

?در سال ۱۹۸۳،یک روانشناس رشد و استاد دانشگاه هاروارد در کشور آمریکا، هاوارد گاردنر (Howard Gardener) نه گونه از هوش را تعریف کرد:

?منطقی-ریاضی؛
?زبانی-کلامی؛
?جسمی-جنبشی؛
?موسیقیایی؛
?طبیعت‌گرا؛
?میان‌فردی؛
?درون‌فردی؛
?فضایی-دیداری؛
?هستی‌گرا.

 

?آنچه دانشمندان دیگر به‌عنوان مهارت‌های نرم تلقی می‌کردند، مانند مهارت‌های میان‌فردی، گاردنر دریافت گونه‌هایی از هوش هستند. منطقی به نظر می‌رسد. درست همان‌طور که استعداد ریاضی به شما این توانایی را می‌دهد که دنیا را درک کنید، هوشمندی در ارتباطات هم همان توانایی را به شما می‌دهد فقط از یک زاویه متفاوت. اگر ریاضی ندانید ممکن است نرخ انبساط جهان را محاسبه نکنید، اما در چنین شرایطی به‌ احتمال ‌زیاد مهارت‌های لازم را برای یافتن فرد مناسبی که این کار را انجام دهد، دارید.

?حتی با گذشت ۲۰ سال از زمان انتشار کتاب گاردنر، هنوز هم بر سر این‌که استعدادهایی به‌جز ریاضی و زبان واقعاً گونه‌هایی از هوش هستند یا این‌که فقط مهارت محسوب می‌شوند، بحث وجود دارد.

شما چه فکر می‌کنید؟

بدون دیدگاه

Leave a reply