لوکس و دستیافتنی

نکات ایمنی در هنگام زلزله

0606 001

نکات ایمنی در زلزله:

اگر شما هم تجربه تلخ زلزله را داشته باشید می‌ دانید که در ابتدای وقوع زمین لرزه با صدایی عجیب مواجه می‌شوید که معمولا به سرعت تبدیل به لرزش‌های اولیه خفیف می‌شود. مرحله بعدی موج اصلی زلزله است که از چند ثانیه تا چند دقیقه طول می‌کشد و مرحله آخر وقوع پس لرزه‌هایی است که از موج اصلی خفیف‌تر است.
البته که در هنگام وقوع زلزله مهم ترین موضوع حفظ آرامش و خونسردی خواهد بود چرا که استرس بیش از حد مانع از انجام عملیات منطقی و عقلانی می گردد. ولی در این مطلب توجه شما را به برخی از نکات ایمنی مهم جلب می کنیم:

اگر در داخل ساختمان هستید:

۱. از پنجره‌ها، کمدهای بزرگ، شومینه و همچنین اشیای سنگین که ممکن است بر روی شما سقوط کنند، دوری کنید
۲. زیر میز ناهارخوری یا میز تحریر پناه بگیرید و چنانچه در اثر زلزله حرکت کردند، پایه‌های آنها را با دستانتان محکم بگیرید
۳. اگر در مجتمع مسکونی زندگی می‌کنید در هنگام لرزش بسمت بیرون یا پایین راه‌ پله‌ها ندوید چون ممکن است در اثر افتادن یا پرتاب اشیا به شما آسیب برسد
۴. از آشپزخانه که در هنگام زلزله یکی از خطرناک‌ترین مکان‌ها محسوب می‌شود دوری کنید
۵٫ اگر محل ایمن وجود ندارد و شما در راهرو هستید، به کنار دیوار رفته و در حالی که نشسته اید سر خود را بر روی زانوها خم نموده و ضمن اینکه با کف دست ها، پشت سر خود را گرفته اید، با کمک بازوها از سر خود محافظت کنید.

اگر در بیرون از ساختمان هستید:

۶. به فضای باز بروید و از ساختمان‌ها، کابل‌های برق، دودکش و هرچیزی که ممکن است به روی شما بیافتد دوری کنید.

اگر در خودرو هستید:

سریعا خودروی خود را در جایی به دور از ساختمان های بلند و درختان و تیرهای چراغ برق پارک کنید.

بهتر است قبل از زلزله افراد خانواده گاهی موارد زیر را با هم تمرین کنند تا در هنگام خطر با آرامش و به دور از دست پاچگی این موارد را به یاد آورند:

– نحوه قطع جریان برق یا بستن فلکه اصلی آب، گاز و … را یاد بگیرید.
– محل درب های خروج اضطراری، زنگ های اعلام خطر و کپسول آتش نشانی را بدانید تا در زمان مناسب از آنها استفاده کنید.
– تا آنجا که ممکن است کمک های اولیه را یاد بگیرید، برای اینکه بعد از یک زلزله شدید، درمانگاه ها و بیمارستان ها به شدت شلوغ خواهند شد، بنابراین دسترسی به امکانات پزشکی بسیار دشوار می گردد.

بدون دیدگاه

Leave a reply