لوکس و دستیافتنی

مرجان ها

11496g

مرجان ها

واژه مرجان در زبان یونانی به معنی “ناشناخته” است. کلنی های مرجانی با شاخه های خود تشکیل تپه های دریایی (Reef) و صخره های مرجانی حلقه ای شکل (Reef Atoll) می دهند. این صخره ها از ترشح مواد آهکی توسط جانوران بسیار کوچک مرجانی به نام پولیپ (Polyp) که در خلل و فرج سنگ های بستر دریاها زندگی می کنند به مرور زمان به وجود می آید. بهترین و مرغوب ترین مرجان نوع قرمز رنگ آن است که کورالیکوم روبروم (Corallicom Rubrum) خوانده می شود. رنگ این نوع مرجان از صورتی ملایم تا قرمز تیره است ولی گاهی نیز خال های سفید یا صورتی دارد. در جواهر سازی فقط اسکلت های آهکی مرجان ها مورد استفاده قرار می گیرد، به رنگ های سفید، سیاه و یا آبی. مرجان سفید مانند نوع قرمز آن از کربنات کلسیم ولی انواع سیاه و آبی رنگ آن از ماده شاخی آلی تشکیل شده اند با وزن مخصوص ۱٫۳۴ تا ۱٫۴۶٫ شاخه های مرجان سیاه تا ارتفاع ۳ متر رشد می کنند.

مرجان طبیعی و دست نخورده مات است و پس از جلا دادن درخششی شیشه ای می یابد. مرجان ها نسبت به گرما، اسیدها و انواع مایعات بسیار گرم حساس بوده و با گذشت زمان کمرنگ می شوند.
…..

مرجان ها را به ندرت تراش و جلا داده و اکثرا با وسائلی مانند چاقو، اره، سوهان و مته به اشکال مختلف شکل می دهند. مهره هایی برای گردنبند و دست بند تراشیده و قسمت های کوچکی از شاخه های مرجانی را سوراخ نموده و به شکل گردنبند مورد استفاده قرار می دهند. زیورآلات، اشیا تزئینی و مجسمه های کوچکی نیز از مواد مرجانی ساخته می شوند.

منبع: ادیب، داریوش، ۱۳۹۲، فرهنگ جامع جواهرشناسی، نشر پازینه، تهران، چاپ دوم، صفحه۶۰۵ و ۶۰۶

بدون دیدگاه

Leave a reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*