لوکس و دستیافتنی

آبی فیروزه ای۱

22396

فیروزه

واژه فیروزه در زبان انگلیسی به معنی سنگ ترکی( Turkish Stone) است و دلیل آن در این واقعیت تاریخی است که در ایام گذشته صادرات ایران و سایر ملل شرق میانه از راه ترکیه به اروپا صورت می گرفته است و تصور همگان بر این بود که این کانی در ترکیه استخراج می شود. تا سال ۱۹۱۱ میلادی که بلورهایی از جنس فیروزه در ایالت ویرجینیا در امریکا یافت شد فکر می کردند که این کانی اصولا فاقد بلور بوده و به شکل آمورف در طبیعت یافت می شود.

در حرارت ۲۵۰ درجه سانتیگراد رنگ آبی آسمانی فیروزه به رنگ سبز مات تغییر می یابد. ارزشش را فقط در رنگ آن می دانند و غیر شفاف بودن آن بستگی به ضخامت نگین آن دارد و اکثر فیروزه ها در نگین های با ضخامت کم نیمه شفاف هستند.

تغییر رنگ در نگین این سنگ در نتیجه تابش نور آفتاب، تبخیر آب طبیعی موجود در آن یا حتی در اثر تماس با مواد شیمیایی موجود در مواد آرایشی خانمها نیز به وجود می آید. به همین دلیل هنگام شستن دست بهتر است انگشتری فیروزه را از انگشت خود بیرون آورید. جلا دادن نگین فیروزه باعث پررنگ شدن آن می شود. خلل و فرج طبیعی موجود در این کانی با تزریق روغن یا پارافین و یا مواد پلاستیک مایع پر می شود و آن را سخت تر می گرداند.

بدون دیدگاه

Leave a reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*