لوکس و دستیافتنی

آبی فیروزه ای ۲

11677_202

فیروزه یک کانی خودرنگ (Ideochromatic) است یعنی رنگ آن متعلق به ترکیب شیمیایی خود آن است. فلز رنگ زا در این ترکیب مس است و همیشه در رنگ آبی تا سبز یافت می شود، چنانچه آهن هم در ترکیب آن باشد رنگ آن بیشتر سبز است. رنگ خالص آبی در فیروزه کمیاب است و اکثرا در این سنگ رگه های قهوه ای رنگ از کانی لیمونیت دیده می شود….فیروزه با کیفیت بالا امروزه کمتر به بازار عرضه می شود و اکثر فیروزه های موجود در بازار با پلیمرهای مختلف اشباع شده است. این گونه فیروزه ها را به عنوان فیروزه با رنگ “تثبیت شده” به بازار عرضه می کنند. این نوع فیروزه دیگر تغییر رنگ نمی دهد و در اندازه های مختلف در دسترس است….

فیروزه ایرانی دارای کیفیتی بسیار بالا بوده و در شمال شرق ایران نزدیک نیشابور یافت می شود. علاوه بر این در کشورهای افغانستان، شرق استرالیا، چین( در تبت )، ایالات متحده و تانزانیا و همچنین در اسرائیل(شمال الات Elat) یافت می شود.
در ایام قدیم از حدود ۴۰۰۰ سال قبل از میلاد مسیح فیروزه برای ساختن مواد آرایشی، جواهرات و طلسم به مقذار زیاد مورد استفاده قرار می گرفت و بدین دلیل ذخائر شناخته شده آن زمان که در شبه جزیره سینا در مصر واقع بود به سرعت رو به اتمام گذاشت….

از کتاب فرهنگ جامع جواهرشناسی نوشته دکتر داریوش ادیب نشر پازینه

بدون دیدگاه

Leave a reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*