لوکس و دستیافتنی

شناخت رنگ ها و ایجاد هارمونی در لباس پوشیدن

دایره-رنگ

شناخت رنگ ها و ایجاد هارمونی در لباس پوشیدن

شناخت رنگ ها و تنالیته های مختلف و نیز علم به ترکیب رنگ ها به شما کمک می کند تا استایل و لباس پوشیدن خود را با هارمونی بیشتری ست کنید. اگر این موضوع برای شما مهم است این مطلب را از دست ندهید.

هارمونی رنگ ها

هماهنگی یا هارمونی به معنای “چیدمان مطبوع اجزاء یک کل” است و وجود آن در تمام مظاهر زندگی از موسیقی، شعر، رنگ، نحوه لباس پوشیدن یا حتی آشپزی جلوه می کند. از نظر دیداری، هماهنگی، در چیزی است که موجب لذت چشم می شود. این هماهنگی بیننده را مجذوب کرده و احساس نظم و تعادل را در او ایجاد می کند. هنگامی که چیزی ناهماهنگ است، یا خسته کننده است یا وحشتناک.
مغز انسان هر چیزی را که سازمان نیافته و نامفهوم باشد، پس می زند. عمل دیدن به یک ساختار منطقی احتیاج دارد و هماهنگی رنگی می تواند این علاقه به دیدن و حس تعادل را به وجود بیاورد.

آشنایی با دایره رنگ

یک دایره رنگ ابتدایی که در آن رنگ های قرمز، زرد و آبی وجود دارند، در واقع دایره رنگ سنتی در هنرهای تجسمی به شمار می آید. سبز، نارنجی و بنفش رنگ های مکمل هستند که از ترکیب رنگ های اصلی با یکدیگر حاصل می شوند. که محل قرار گیری هر کدام از اینها، بین دو رنگ اصلی تشکیل دهنده اش است. رنگ های متشابه، رنگ هایی هستند که در دایره رنگ در کنار هم قرار دارند. این رنگ ها معمولا با یکدیگر خیلی خوب جور می شوند و صحنه و طرح های زیبایی را به جا می گذارند. این رنگ ها در طبیعت به راحتی پیدا می شوند و هارمونی ای که به وجود می آورند بسیار دل نواز است.در هماهنگی اجزای مختلف لباس خود می توانید از آنها بهره ببرید. به یاد داشته باشید که به هنگام استفاده از این نوع رنگ ها، کنتراست و تضاد کافی را داشته باشید. رنگ های متمم رنگ هایی هستند که در چرخه ی رنگ کاملاً متضاد و روبه روی هم قرار گرفته اند. وقتی این رنگ ها در کنار یکدیگر قرار بگیرند، یکدیگر را تشدید کرده و یکدیگر را روشن تر نشان می دهند. رنگ های سبز و قرمز مقابل همدیگر قرار گرفته اند، به همین دلیل است که شلوار ارتشی (یا سبزهای مختلف دیگر) با کت یا پیراهن شرابی یا زرشکی اینقدر زیبا به نظر می رسد. آبی هم در مقابل نارنجی قرار گرفته است، از این رو طلایی، زنگاری و قهوه ای متمم سایه های مختلف رنگ آبی به شمار می آیند. در حفظ استایل مناسب هیچ گاه رنگ های مکمل خام و خالص را با هم به کار نبرید مثلا سبز و قرمز اصلی اگردر کنار هم قرار بگیرند استایلی مناسب کریسمس به وجود می آورند که فقط درخور جشن کریسمس است. با ترکیب رنگ های سرد و گرم نیز می توانید تعادلی زنده و پویا در ظاهر خود به وجود آورید. مثلا کت و شلوار آبی نفتی با پیراهن آبی روشن و کراوات قرمز. به یاد داشته باشید که به هیچ وجه رنگ گوشه جیب کت را با رنگ کراوات یا پیراهن ست نکنید. حتی بهتر است که جنس این سه نیز با هم فرق کند.

ارزش رنگ ها

رنگ های تیره شما را لاغرتر نشان می دهد، درحالیکه رنگ های روشن چاق تر نشانتان می دهد. رنگهای تیره رسمی تر از رنگ های روشن است.

بدون دیدگاه

Leave a reply