لوکس و دستیافتنی

زیورآلات ملل

واقعیت آبی

زیورآلات ملل:
زیورآلات از دیرباز مورد توجه اقوام و ملل مختلف، به خصوص خانم ها بوده است. در این مقاله به زیور آلات وتزیینات مربوط به پاکستان و نیز ترکمن ها می پردازیم.

پاکستان:
شهر حیدر‌آباد در پاکستان با ۳۲ کارگاه تولید النگو به مرکز تولید النگوی شیشه‌ای در این کشور تبدیل گشته است. به گزارش خبرنگاری فارس زیورآلات هیچ زنی در پاکستان و شبه قاره بدون النگوهای شیشه ای و رنگارنگ کامل نیست. زنان این منطقه چه فقیر و چه ثروتمند برای این النگوها در تمام ایام سال به خصوص نزدیک عید به خرید میروند و دستان خود را تا آرنج پر از النگو می کنند. شیشه ای بودن و شکستن النگوها نیز باعث می شود تا کارگاه های تولید النگو و بازارهای فروش آن هیچ گاه از رونق نیفتند.

زیورآلات ترکمنی:
زیورآلات ترکمنی به ویژه زیورآلاتی که در لباس های این قوم به کار می رود، از زیباترین و چشم گیرترین زیورآلات ایرانی به شمار می روند که حاصل ذوق و هنر دست این مردمان است.
نقوش به کار رفته در این زیورآلات برگرفته از طبیعت پیرامون این مردم و نیز نقوشی انتزاعی و هندسی است. مثلا ستاره هشت پر در میان این زیورآلات زیاد به چشم می خورد زیرا زن ترکمن این ستاره را نماد بخت و اقبال می داند و یا مثلث نماد کوهان شتر، دایره خورشید و خطوط مارپیچ شاخ قوچ و میش و… است.
زیورآلات سر و پیشانی عبارت است از کلاهی فلزی که ریسه های فلزی نیز جهت زیبایی از آن آویزان است و به آن قبه می گویند. کلاهی مرصع و تزیین شده با نگین های رنگارنگ که جلوه، وقار و شکوه خاصی دارد.
زنان ترکمن برای تزیین موها و کمربند و روی سینه نیز از انواع زیورآلات از جمله سکه های طلایی رنگ، سنگ و شیشه های رنگین و انواع منجوق ها استفاده می نمایند.

البته متاسفانه رواج استفاده از طلا باعث رکود و بی رونقی کار هنرمندانی که به ساخت این قبیل زیورآلات مشغول بودند، شده است در حالی که ارزش هنری این زیورآلات کمتر از طلا نبوده و اگر وضع به همین صورت پیش برود شاید روزی برسد که چنین کارهایی را فقط در کلکسیون های طراحان غربی ببینیم.

بدون دیدگاه

Leave a reply