لوکس و دستیافتنی

روشهایی برای تشخیص سنگ اصل از بدل

s-l1600

روشهایی برای تشخیص سنگ اصل از بدل

در این مقاله یک راهکار ساده برای تشخیص سنگ های اصل از بدل را شرح می دهیم.

قبل از هر کاری باید سنگ به خوبی تمییز باشد. برای این کار گوشه یک پارچه تمییز را برگردانید و سنگ را در میان آن قرار داده و میان انگشتانتان آنقدر مالش دهید تا سنگ از هرگونه آلودگی پاک شود. از حالا دیگر به سنگ دست نزنید و آن را با پنس نگه دارید.

مشاهده عمومی
در مشاهده عمومی، رنگ، نوا، نما و اشباع شدگی مورد بررسی قرار می گیرند. برای مشاهده باید سنگ را جلوی یک پس زمینه سفید گرفته و در فاصله ۳۰ سانتیمتری با چشم غیر مسلح و در نور روز به دقت نگاه کنید. موارد زیر را بررسی نمایید.
۱٫ رنگ: آسانترین راه، رنگ سنگ های قیمتی است. هر سنگی دارای رنگ مخصوص به خود است. برای تشخیص رنگ نیاز به تاباندن نور به درون آن نیست مگر اینکه رنگ سنگ سیاه یا خیلی تیره باشد.

۲٫ نما: رنگ اصلی بدنه همان نمای سنگ است. بررسی کنید که مثلا آیا سنگ شما سبز تا حدی مایل به آبی است؟۳۱ نمای اصلی برای سنگ ها وجود دارد. با مشاهده دقیق تر به نتایج بهتری دست خواهید یافت.

۳٫ نوا: نوا یا Tone در واقع میزان تاریکی یا روشنایی سنگ است. نوا تمام گستره از خیلی روشن تا خیلی تاریک را دربرمی گیرد.

۴٫ اشباع شدگی: اشباع شدگی یا Saturation درجه یا شدت رنگ است که شامل شش درجه از بی رمق تا زنده می گردد. برای دانستن اشباع شدگی باید ابتدا رنگ سنگ را در یکی از خانواده های رنگ های گرم یا رنگ های سرد جا دهید. در خانواده رنگ های گرم، هر چه میزان قهوه ای بودن کمتر باشد بهتر است و سنگ از اشباع شدگی بالاتری برخوردار است. در خانواده رنگ های سرد، هرچه میزان خاکستری بودن بیشتر باشد رنگ بی رمق تر است و اگر خاکستری کمتر باشد، رنگ زنده تر است. قابل ذکر است که اشباع شدگی زنده بسیار کمیاب است.

۵٫ شفافیت: میزان شفافیت یا کدر بودن سنگ خود را تعیین نمایید. سپس میزان نور افشانی را مشخص کنید. از نور افشانی قوی تا ضعیف.

۶٫ در آخر برای تخمین چگالی سنگ را کف دست خود قرار دهید. وزن سنگ نسبت به حجمی که دارد چطور است؟ آیا سنگین است یا سبکتر از چیزیست که در ظاهر به نظر می رسد؟ البته باید بدانیم که این روش دقیق تعیین چگالی نیست.

بدون دیدگاه

Leave a reply