لوکس و دستیافتنی

تانزانیت

گل تانزانیت8411

تانزانیت

داستان کشف این جواهر جدید در نزدیکی آروشا در شمال تانزانیا به افسانه بیشتر شباهت دارد تا حقیقت علمی. می گویند روزی در سال ۱۹۶۷ در این مکان برخورد صاعقه، آتش سوزی بزرگی پدید آورده که پس از خاموش شدن آتش روزی چوپانان هنگام چرای گله خود متوجه سنگ های جواهرگونه آبی متمایل به بنفش می شوند. افسانه می گوید که حرارت ایجاد شده، کانی زویزیت معمولی را به گونه ای شفاف به رنگ آبی زنده تبدیل نموده و در واقع آتش نقش یک کاتالیزور را ایفا کرده. البته ایجاد حرارتی چنان زیاد که بتواند چنین تبدیلی در رنگ زویزیت به وجود آورد بعید به نظر می رسد….

تانزانیت که نام آن از کشور تانزانیا گرفته شده سختی۶٫۵ تا ۷ دارد و بدین سبب باید با احتیاط از آن استفاده نمود، و به دور از امواج اولتراسونیک و بدون استفاده از اسید آن را تمیز نمایند…

نام تانزانیت توسط جواهر فروش معروف تیفانی و شرکا در نیویورک پیشنهاد گردید. در علم کانی شناسی تانزانیت را زویزیت آبی می گویند تا بدین گونه از تعدد اسامی برای انواع مختلف یک کانی جلوگیری شود. رنگ این کانی در کیفیت مطلوب، آبی لاجوردی تا آبی کبود بوده و در زیر نور مصنوعی به رنگ بنفش آمتیستی دیده می شود.

منبع: ادیب، داریوش، ۱۳۹۲، فرهنگ جامع جواهرشناسی، نشر پازینه، تهران، چاپ دوم، صفحه۴۸۱ تا۴۸۲

بدون دیدگاه

Leave a reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*