لوکس و دستیافتنی

برلیان های مشهور جهان

پرنسس41065rgm

برلیان های مشهور جهان

۱٫ درسدن(Dresden): این برلیان ۴۱ قیراط وزن دارد و در حال حاضر در تالار سبز در شهر درسدن می باشد. از تاریخچه این برلیان اطلاع دقیقی در دست نیست ولی احتمال دارد که از هندوستان آمده باشد. این برلیان در حدود سال ۱۷۰۰ میلادی در اختیار آگوست شیر پنجه، دوک ایالت ساکسون، قرار داشته است.

۲٫ هوپ(Hope): این برلیان ۴۴٫۵۰ قیراط وزن دارد و به وسیله بانکداری به نام هوپ در سال ۱۳۸۰ میلادی در لندن خریداری شد که بدین دلیل نیز هوپ نامیده شده است. احتمالا این برلیان در انقلاب کبیر فرانسه از صاحب اصلی آن به سرقت رفته و بعدها دوباره تراشیده شده است. در حال حاضر این برلیان در موزه اسمیتسونین در ایالات متحده می باشد.

۳٫ ویتل باخ Wittelbach: یک قطعه ۳۵٫۶ قیراطی بسیار نادر به رنگ خاکستری-آبی از قرن هفدهم می باشد. این برلیان جزئی از جهیزیه ماری ترز بوده که توسط فیلیپ پادشاه اسپانیا به او هدیه شده بود. این برلیان که به حراج گذاشته شده است و امید است ۱۵ میلیون دلار به فروش برسد، از نظر رنگ و شفافیت با برلیان Hope مقایسه می شود.این برلیان زیبا ترین قطعه حراجی کریستی در لندن می باشد. این حراجی جدیدا قطعه کوچکتری به وزن ۱۳٫۳۹ قیراط به رنگ آبی را به قیمت ۸٫۳ میلیون دلار به فروش رسانید.

منبع: ادیب، داریوش، ۱۳۹۲، فرهنگ جامع جواهرشناسی، نشر پازینه، تهران، چاپ دوم، صفحه۱۹۸

بدون دیدگاه

Leave a reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*