لوکس و دستیافتنی

برلیان های مشهور جهان ۳

9746

برلیان های مشهور جهان ۳:

۶ . تیفانی (Tiffany): این برلیان به وزن ۱۲۸٫۵۴قیراط و در معدن کیمبرلی (Kimberly Mine) آفریقای جنوبی به سال ۱۸۷۸ میلادی کشف شده که محل کشف آن نیز همان “بزرگترین حفره ایجاد شده توسط بشر” می باشد. این الماس به وسیله جواهر فروشی مشهور تیفانی (Tiffany) در نیویورک در سال ۱۸۷۸ به مبلغ ۱۸۰۰۰ دلار خریداری و سپس در پاریس تراشیده شد. برای درخشش هرچه بیشتر، برلیان تیفانی به تراشی بالغ بر ۹۰ صفحه مزین گردید. در حال حاضر این برلیان به صورتی در عکس نیز دیده می شود با نام پرنده ای روی سنگ (Bird on a Rock) نماد جواهر فروشی مشهور تیفانی در نیویورک می باشد.

۷٫ کوه نور (Koh-I-Noor):
این الماس که در ابتدا ۱۸۶ قیراط وزن داشت در سال ۱۷۳۹ از هند تسط نادر شاه افشار به ایران آورده شد. از نادر شاه افشار نقل شده که در آن زمان گفته بود:” اگر به مردی قوی ۵ سنگ داده شود و او یکی را به طرف شمال، دیگری را به جنوب، سومی را به شرق و چهارمی به غرب پرتاب کند و سنگ پنجم را به سوی آسمان بیندازد فضائی را که به وجود می آید را با طلا و جواهرات پرکند، بهای این گنج عظیم برابر خواهد بود با ارزش کوه نور!” این نادر شاه بود که با دیدن الماس مشهور فریاد برآورد: “کوه نور!” این الماس بعدها به دست کمپانی هند شرقی افتاد که در سال ۱۸۵۰ میلادی به ملکه ویکتوریا هدیه شد و بعد از تراش مجدد در اوائل قرن بیستم در تاج ملکه مار همسر جرج پنجم پادشاه انگلستان قرار گرفت.
این برلیان که جز جواهرات سلطنتی انگلستان است در تاج ملکه الیزابت جای دارد و در برج لندن نگاهداری می شود. گفته شده که لعنتی با کوه نور همراه است : ” کسی که مالک ای الماس شود مالک جهان خواهد بود ولی تمام بدبختی های آن را هم برخود خواهد گرفت فقط خداوند و یا شاید یک زن می تواند آن را بدون مجازات با خود حمل کند!”

منبع: ادیب، داریوش، ۱۳۹۲، فرهنگ جامع جواهرشناسی، نشر پازینه، تهران، چاپ دوم، صفحه۲۰۰

بدون دیدگاه

Leave a reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*