لوکس و دستیافتنی

برلیان های مشهور جهان ۲

گلیمر74024

برلیان های مشهور جهان ۲ :

۴٫ کولینان ۱(cullinan 1 ): این برلیان ۵۳۰٫۲ قیراط وزن دارد و از قطعه الماسی که بزررگترین در نوع خود در میان الماس های یافت شده بود، تراشیده شده است. بلور الماس اولیه وزنی معادل ۳۱۰۶ داشته که به یاد مدیر عامل معدن کیمبرلی (sir Thomas Cullinan)، کولینان نامیده شده است.
کولینان ۱همراه با ۱۰۴ قطعه برلیان ریز و درشت دیگر از الماس اولیه یافت شده توسط شرکت Asscher در آمستردام تراشیده شد و در سال ۱۹۰۸ میلادی به ادوارد هفتم پادشاه انگلستان تقدیم گردید و از آن موقع تا کنون در برج لندن نگاهداری می شود. به این بزرگترین برلیان جهان “ستاره آفریقا” نیز گفته می شود. قیمت تخمینی آن بالغ بر ۴۰۰ میلیون دلار$ (۲۰۰۸) می باشد.

۵٫ سانسی :(sancy) این برلیان ۵۵٫۲۳ قیراط وزن دارد وتصور می شود که در سال ۱۴۷۰ میلادی توسط چارلز شجاع (Charls the Brave) مورد استفاده قرار می گرفته و در سال ۱۴۷۷ در صحنه نبرد مفقود شده بود. این نگین در سال ۱۵۷۰ میلادی توسط شخصی به نام سانسی (Signeur de Sancy) سفیر فرانسه در ترکیه خریداری شده و به همین علت سانسی نامیده می شود. او برلیان را به پادشاه فرانسه هنری سوم قرض داده بود که آن را بر کلاه خود حمل نماید. هنری چهارم نیز برلیان را از سانسی به عاریه گرفت و در سال ۱۶۶۴ به جیمز اول پادشاه انگلستان فروخته شد. در سال ۱۶۸۸ جیمز دوم با آن به پاریس گریخت. این برلیان در طی انقلاب فرانسه مفقود شد. گویا از سال ۱۹۰۶ میلادی به بعد این برلیان به خاندان آستور (Astor) در لندن تعلق دارد.

منبع: ادیب، داریوش، ۱۳۹۲، فرهنگ جامع جواهرشناسی، نشر پازینه، تهران، چاپ دوم، صفحه۱۹۹

بدون دیدگاه

Leave a reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*