لوکس و دستیافتنی

باور موفقیت

خواندن و مطالعه

باور موفقیت در کودکان


پژوهش هایی که به اتفاق همکارانم جرج س.پیواک و جوی پلات به انجام رسانده ام، نشان می دهد خردسالانی که می توانند درباره ی شیوه هایی برای حل مشکلاتی که از همسالانشان سرچشمه می گیرد بیندیشند، به احتمال بسیار موفق خواهند بود و احساس تسلط بیشتری بر زندگی شان می کنند. از سوی دیگر، شاید کودکانی که احساس بی کفایتی می کنند و حس می کنند که نمی توانند از پس کاری برآیند، از کمک کردن به دیگران طفره بروند چرا که معتقدند فاقد مهارت های لازم برای چنین کاری هستند. ممکن است این کودکان مجموعه ای محدود از راه حل های موجود را برای کمک به آنان در دسترس داشته باشند و هنگامی که این راه حل ها به شکست منتهی می شوند، آنان هم احساس عجز و ناتوانی می کنند زیرا راه حل دیگری برای کمک به همسالان خود ندارند. در این قسمت شیوه هایی را پیشنهاد کرده ام که به شما می گوید چگونه می توانید به فرزندانتان کمک کنید به این باور برسند که آنان هم می توانند موفق شوند:
• بگذارید بدانند هنگامی که کاری را به خوبی انجام می دهند اما در مقابل تشویق نمی شوند، بدین دلیل است که مبادا نگران شوند شاید دفعه ی بعد شما را از خود نومید کنند، یا فقط برای جلب تشویق شما دست به کاری بزنند.
• بگذارید آنان هرگاه که ممکن است، خودشان تصمیم بگیرند. در نتیجه به نقش خود در آنچه به وقوع می پیوندد پی می برند و بیشتر تلاش می کنند تا تصمیمات بهتری بگیرند.
• به آنان کمک کنید تا اگر نخستین اقدامشان به شکست انجامید، درباره ی شیوه های دیگری جهت رسیدن به اهدافشان بیندیشند.
به کودک کمک کنید تا بفهمد چطور تلاش هایش نتایج کاری را رقم می زند؛ و هنگامی که به نتیجه ی مطلوب دست نیافت چه کار دیگری می تواند انجام دهد. این باور به او کمک خواهد کرد به جای اعتقاد به این که همیشه اتفاقی برایش رخ می دهد، ایمان داشته باشد که او می تواند موفق شود.

برگرفته از کتاب ” والدین اندیشمند کودکان متفکر” نوشته دکتر میرنا.ب.شور و ترجمه فاطمه رضایی ملک خیلی

بدون دیدگاه

Leave a reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*