لوکس و دستیافتنی
74015-202چشمک

الماس

واژه الماس (adamas ) در یونانی به معنی تسخیر ناپذیر است. سختی آن در جدول فردریک موه، ۱۰ است. شفاف و دارای سیستم های کریستالی ایزومتریک یا مکعبی و اوکتاهدرون و یا دوازده ضلعی، وزن مخصوص۳٫۴۷_۳٫۵۵ از مهم ترین مشخصه آن است. البته سایر ویژگی های آن چون میزان ضریب شکست و تورق یا کلیواژ و طیف جذبی نور، درخور توجه است. به رنگ زرد آبی، سبز، قهوه ای قرمز و سیاه و بی رنگ یافت می شود….

از فراوان ترین عنصر موجود در طبیعت یعنی از کربن ساخته شده و سخت ترین و پاک ترین ماده را در روی زمین تشکیل می دهد. به عبارت دیگر در الماس دو صفت متضاد معمولی ترین و نادر ترین (سخت ترین) در کنار هم یافت می شوند. از این دو گانگی در ماهیت در علم الهیات برای تو صیف خصوصیات روحی و اخلاقی انسان نیز استفاده می شود:
تو گفتی که الماس جان داردی همان گرز و نیزه زبان داردی
ولی به طور کلی از الماس در ادیان به عنوان سمبل ابدیت و بقا نام برده شده…
از برلیان های مشهور جهان: کوه نور ( که اکنون در تاج ملکه انگلستان نصب است) و دریای نور و بیست و سه قطعه برلیان که در موزه جواهرات ملی موجود است و برلیان مغول بزرگ و هلال ماه از مشهورترین برلیان های جهان، مربوط به ایران است.

یاقوت کبود:
بعد از الماس سخت ترین سنگ های جواهر یاقوت سرخ و یاقوت کبود هستند. هم اکنون در برمه، سریلانکا، تایلند و تانزانیا معادن این کانی ها وجود دارند….این سنگ جواهر با سختی ۹ در جدول موه و وزن مخصوص ۴ و نداشتن کلیواژ به رنگ های آبی، سیاه، صورتی، ارغوانی، زرد و سبز و نارنجی یافت می شود و از با ارزش ترین جواهرات است. واژه مترادف یاقوت کبود سفیر (Sapphire) به معنای آبی در زبان یونانی است و به کانی های مختلفی اطلاق می شود.

منبع: غیبی، مهرآسا، ۱۳۹۱، ۳۵۰۰۰سال تاریخ زیورآلات اقوام ایرانی، نشر هیرمند، تهران، چاپ اول، صفحه۶۳ تا ۶۸

بدون دیدگاه

Leave a reply